Tehničko tehnološke karakteristike sadilica povrća 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Poljoprivredno prehrambeni fakultet

Sadržaj:
Uvod 2
Značaj proizvodnje povrća 3
Pogodnosti samohodnih nosača oruđa 4
Tehnika sadnje 7
Vrste i tehničko tehnološke karakteristike pojedinih sadilica povrća 8
4.1. Sadilice krompira, luka i drugog gomoljastog povrća 8
4.2. Sadilica povrtnih kultura WOLF 8
4.3. Sadilica povrtnih kultura model MINITEX 9
4.4. Sadilica povrtnih kultura MINIFOX 10
4.5. Sadilica povrtnih kultura TRIUM 11
4.6. Sadilica povrtnih kultura FOXDRIVE 12
Zaključak 13
Literatura 14
UVOD
Proizvodnja hrane, naročito, na većim posjedima, ne može se zamisliti bez raznovrsne i kvalitetne mehanizacije. Utvrđeno je da mehanizacija učestvuje u ostvarivanju genetskih potencijala na nivou 40-50 odsto. Praktično da nema uspješne proizvodnje bez savremene mehanizacije i njene pravilne primjene. Međutim, ako se mehanizacija nepravilno primjenjuje ili je nema dovoljno ili je lošeg kvaliteta, posljedice mogu biti značajne, a manifestuju se u sljedećem: povećano sabijanje zemljišta, loše izvođenje obrade, sjetve i njege, mehaničko oštećenje biljaka i plodova biljaka, povećani gubici pri ubiranju, izvođenju agrotehničkih operacija van optimalnih rokova i „zagađenje“ zemljišta, vode i vazduha štetnim materijama iz izduvnih gasova ili hemijske zaštite. Prekomjerno sabijanje zemljišta izazvano mehaničkim djelovanjem točka i radnim tijelima poljoprivrednih mašina narušava odnos vazduha i vode u zemljištu. Pri tome se povećava otpor razvoju korijenovog sistema biljaka i stvaraju veoma nepovoljni uslovi za odvijanje mikrobiološke aktivnosti, što se negativno ispoljava na obezbjeđenje elemenata plodnosti zemljišta: hrane, vode, kiseonika, toplote i drugo. Istraživanja su pokazala da se ova pojava može ublažiti primjenom tehničkih i agrobioloških mjera, zatim kontrolisanim kretanjem mehanizacije, i smanjenjem broja prohoda. Od tehničkih mjera najveći efekat ima primjena gumenih gusjenica kao ekološkog hodnog sistema traktora i mašina. Utvrđeno je da se zbog prekomjernog sabijanja gubi do 225 američkih dolara po hektaru godišnje.
Kvalitet obrade, sjetve i njege usjeva utiče na ostvarenje prinosa i kvaliteta proizvoda svih biljnih vrsta. Tako je utvrđeno da nekvalitetna obrada zemljišta smanjuje prinos za 15-25 odsto, loše izvedena sjetva 10-15 odsto, a nekvalitetna mehanička i hemijska njega mogu prepoloviti prinos. Mehaničko oštećenje biljaka pri izvođenju agrotehničkih operacija, izazvano izborom neodgovarajućih mašina ili neadekvatnim korištenjem, utiče na prinos usjeva. Tako je utvrđeno da se prinos sjemenskog kukuruza zbog oštećenja lisne mase pri uklanjanju metlica smanjuje za 20-30 odsto. Oštećenje plodova pri izvođenju agrotehničkih operacija direktno utiče na smanjenje prinosa i kvaliteta proizvoda. Oštećenje se dešava naročito pri ubiranju, transportu i doradi, posebno kod sjemenskog materijala i povrća. Kod nekih biljnih vrsta utvrđeno je oštećenje plodova od 25 do 35 odsto. Gubici plodova pri ubiranju, kao rezultat neusavršenosti mašina ili lošeg izbora režima rada, javljaju se kod svih biljnih vrsta. Tako su utvrđeni gubici kod pšenice do 5 odsto, sjemenskog kukuruza oko 7 odsto, šećerne repe oko 8 odsto, a kod nekih povrtarskih kultura i preko 20 odsto, što je znatno više od dozvoljenih vrijednosti.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!